ویزای تحصیلی‌ یا ویزای دانشجویی مجوز اقامت برای متقاضیان تحصیل در مالزی است. این ویزا به صورت یکساله صادر و در طول مدت تحصیل تمدید می‌‌شود. در حال حاضر با توجه به اینکه مدت ویزای توریستی برای مسافران ایرانی 14 روز می باشد، امکان ورود به مالزی با ویزای توریستی برای دانشجویان مقدور نیست. از طرف دیگر بر اساس قوانین جدید اداره مهاجرت مالزی، امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی‌ وجود ندارد. بر این اساس شما می بایست بلافاصله پس از دریافت نامه پذیرش، با ارسال مدارک تکمیلی به دانشگاه نسبت به دریافت ویزای تحصیلی‌ اقدام کنید. این مدارک شامل کپی تمام صفحات پاسپورت، کپی مدارک تحصیلی و یک تست پزشکی است که در ایران باید انجام شود. این پروسه نسبتا طولانی بوده و معمولا ۶ تا ۸ هفته طول خواهد کشید تا نامه تایید ویزا یا Visa Approval Letter شما از اداره مهاجرت صادر و برای دانشگاه ارسال شود. دانشگاه نامه مربوطه را به آدرس پستی شما ارسال کرده و شما قبل از سفر ملزم به دریافت ویزای سوشیال از سفارت مالزی در تهران هستید. مراحل دریافت ویزای سوشیال و مدارک مورد نیاز اینجا توضیح داده شده است.

تمام مراحل اخذ ویزای دانشجویی برای شخص دانشجو توسط دانشگاه یا موسسه مربوطه پیگیری و انجام خواهد شد و دانشجو تنها ملزم به ارایه مدارک لازم و پرداخت هزینه مربوطه می‌باشد. اما برای همراهان دانشجو شرایط در دانشگاه های مختلف متفاوت است. در دانشگاه های دولتی صدور ویزای همراهان همزمان با ویزا دانشجو و توسط دانشگاه انجام میشود. در حالیکه در بیشتر دانشگاه ها و کالج های خصوصی این مراحل میبایست پس از صدور ویزای دانشجو و توسط شخص دانشجو انجام شود. در حال حاضر ویزای همراه در مالزی به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا ارایه می گردد.

لازم به ذکر است ویزای دانشجویی تنها به شما اجازه اقامت در مالزی به عنوان دانشجو را می دهد و شما با ویزای دانشجویی اجازه کار ندارید. قوانین مالزی در این مورد بسیار سختگیرانه بوده و دانشجوی خارجی‌ تا پایان تحصیل مجاز به هیچ گونه فعالیت اقتصادی نیست. بسیاری از دانشجویان بر اساس اطلاعات نادرست تصور میکنند دانشجویان خارجی‌ مقیم مالزی ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. در حالیکه این مورد تنها شامل زمان تعطیلات بین دو ترم و  برای مشاغل نامناسبی مانند کار خدماتی در پمپ بنزین یا هتلها است.

مدت ویزای تحصیلی در مالزی یک سال بوده و دانشجو موظف است یک تا دو ماه قبل از پایان ویزای دانشجویی خود از طریق دانشگاه و یا موسسه مربوطه برای تمدید ویزا اقدام نماید. در حال حاضر ویزای دانشجویی مالزی به صورت چند ورودی (Multiple Entry) صادر میشود و با این ویزا دانشجو میتواند تعداد دفعات متعدد از کشور خارج و یا به آن وارد شود.

قانون جدید ویزای مالزی ، قوانین جدید ویزای دانشجویی  مالزی

 

مطالب مرتبط:

نشانی سفارت مالزی در تهران

اطلاعات پروازهای ایران - مالزی

ویزای سوشیال مالزی