علم مهندسی پزشکی عبارت است از کاربرد مهندسی در پزشکی از طریق مطالعه‌ی اصول و عملکرد سیستم‌های زنده و مدل‌سازی آن، به کار گرفتن اطلاعات و نتایج حاصل در جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها و همچنین جایگزین کردن اسکلت بندی‌های صدمه دیده در بدن. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده‌ی تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاههای پزشکی برآیند؛ یعنی مهندس الکترونیک مجربی باشند که با زمینه‌های پزشکی نیز آشنایی داشته و در نتیجه می‌توانند دستگاه‌های پزشکی را طراحی کرده و بسازند یا اینکه مسئول سفارش دستگاه از خارج کشور باشند. دیگر توانایی‌های داوطلبان ورود به این رشته به شمار می‌آید.

 

تواناییهای فارغ‌التحصیلان
این رشته به گونه‌ای طراحی شده است که دانش‌آموختگان (فارغ‌التحصیلان) آن می‌توانند در زمینه‌ی طراحی، بهره‌برداری، نظارت، مدیریت، و نگهداری از سیستم‌های مربوط به این رشته وارد شوند. آنها در این راستا وظایف زیر را می‌توانند برعهده گیرند: نصب و راه‌اندازی دستگاه‌ها، وسایل پزشکی و تجهیزات فنی بیمارستان‌ها، تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستانی، مشاوره‌ی فنی در سفارش و خرید دستگاه‌های پزشکی، کمک در به کارگیری بهینه از دستگاه‌های پزشکی، همکاری در طراحی دستگاه‌های پزشکی، همکاری در طرح‌های تحقیقاتی پزشکی، مسئولیت فنی و مهندسی بیمارستان، ساخت وسایل و تجهیزات بیمارستانی.


زمینه‌های تحقیقاتی در رشته مهندسی پزشکی
برخی از زمینه‌های تحقیقاتی که دانشجویان این رشته می‌توانند در آن فعالیت کنند عبارتند از: پردازش سیگنالهای حیاتی EMG/ECG/EEG، پردازش تصویر در پزشکی و سیستم‌های آندوسکوپی، کاربرد لیزر در پزشکی، مدل‌سازی و تجزیه و تحلیل (آنالیز) سیستم‌های فیزیولوژیک، به کارگیری رباتیک در طراحی‌های پزشکی، سیستم‌های هوشمند و علوم شناختی، دست سیبرنتیکی و سیستم‌های عصبی ـ عضلانی، مهندسی توان بخشی و اندام‌های مصنوعی، پردازش گفتار و نوشتار، بررسی پدیده‌ی خواب و بیهوشی، کاربرد فلزات و سایر مواد در بدن، رگ‌های مصنوعی و کاربرد لیزر در تولید اجزای زیست سازگار در بدن، شبکه‌های عصبی، مدل‌سازی ساختار و توابع عملکرد مغز انسانی، مدل‌سازی درک و تولید گفتار در انسان…


طرح‌های تحقیقاتی
نمونه‌هایی از طرح‌های تحقیقاتی که توسط دانشجویان رشته‌ی مهندسی پزشکی انجام شده است، به شرح زیر است:
طرح (پروژه) پای مصنوعی، طراحی و ساخت دستگاه فشارسنج، طراحی و ساخت دستگاه آپتولموسکوپی، طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی، تشخیص بیماری (M.S) از طریق بررسی پتانسیل‌های برانگیخته، طراحی و ساخت دستگاه دیاترمی، تفسیر اتوماتیک (ECG) به منظور تشخیص بیماری‌های قلبی، عروقی، آشکارسازی (QRS) توسط تکنیک‌های هوشمند، بررسی بیماری‌های پارکینسون توسط تفسیر دست نوشته، طراحی و ساخت هوتر مانیتورینگ، طراحی و ساخت سنسور فنواکوستیک، تجزیه و تحلیل (آنالیز) یک نمونه (مدل) ریاضی برای جریان خون در دریچه‌های قلب با استفاده از معادلات ناویراستوکس، طراحی و ساخت دستگاه قالب‌گیری دورانی برای تهیه‌ی لنزهای نرم چشم، بررسی روش‌های نظری و عملی ساخت وسایل جراحی، ساخت دستگاه اندازه‌گیری بیوچسبندگی لایه‌های نرم بدن.


گرایش‌های مقطع لیسانس
این رشته در خارج از کشور دارای دو گرایش الف) مهندسی زیست پزشکی ب) مهندسی پزشکی بالینی می‌باشد. که مهندسی زیست پزشکی بیشتر در زمینه‌ی طراحی و ساخت ابزار پزشکی و ثبت سیگنال‌های حیاتی می‌باشد و ارتباط زیادی با مهندسی برق دارد. مهندسی پزشکی بالینی بیشتر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارتباط دارد. در ایران در مقطع کارشناسی فقط مهندسی پزشکی بالینی یا بیوالکتریک تدریس می‌شود ولی با این حال درس‌های گرایش مهندسی زیست پزشکی هم ارایه می‌شود.

 

آینده‌ی شغلی، بازار کار، درآمد
در حال حاضر بازار کار هیچ رشته‌ای در حد ایده‌آل نیست و این شامل حال رشته‌ی مهندسی پزشکی نیز می‌شود اما بدون شک وضعیت فارغ‌التحصیلان این رشته، نسبت به رشته‌های مهندسی دیگر، مطلوب‌تر است. چون ارزش اقتصادی وسایلی که مهندسین پزشکی طراحی، تعمیر، نگهداری یا خریداری می‌کنند، بسیار بالا است. برای مثال اگر یک کامپیوتر یک یا دو میلیون تومان قیمت دارد، یک دستگاه پزشکی بطور متوسط ده‌ها میلیون تومان می‌ارزد. برای همین مسؤولان بیمارستان‌ها بطور نسبی برای حفظ و نگهداری آنها اهمیت بسیاری قائل‌اند. این امر باعث شده تا بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما حتی دانشجویان ترم‌های آخر جذب بازار کار شوند.

 

مهندسی پزشکی در مالزی
برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در مالزی دانشگاههای زیر توصیه میشوند:
۱-
دانشگاه UM
۲-
دانشگاه UPM
۳-
دانشگاه UTM
 

منبع: http://entrepreneurship.aiau.ir