بدون تردید یکی‌ از بزرگترین نگرانی های دانشجویان پس از سفر به مالزی، مساله اسکان می‌باشد. در این مقاله به طور مختصر، اطلاعاتی‌ در مورد وضعیت خوابگاه دانشگاه‌های مالزی و نحوه اجاره اتاق یا آپارتمان در خارج از دانشگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد. 


اگر در یک جمله بخواهیم شرایط خوابگاه‌های دانشگاه‌های مالزی را توصیف کنیم، باید عنوان شود که شرایط خوابگاه‌ها مناسب نیست! هرچند وضعیت خوابگاه در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و سطح توقع دانشجویان نیز در پذیرش این شرایط تعیین کننده است.

به طور کلی‌ خوابگاه‌ها در مالزی به دو دسته داخل و خارج دانشگاه تقسیم بندی میشود. در دانشگاه‌های دولتی خوابگاه‌ها عمدتا در داخل دانشگاه واقع شده اند، در حالیکه در دانشگاههای خصوصی به علت محدودیت فضا از واحد‌هایی‌ در بیرون دانشگاه استفاده میشود.

۱- خوابگاه‌های داخل دانشگاه ها:
معمولا یک اتاق که به صورت یک یا دو نفر ارائه میشود. وسایل اولیه از جمله میز، تخت و کمد در این اتاقها برای دانشجو فراهم است. بیشتر اتاقها بدون کولر گازی و با پنکه سقفی بوده و از سرویس دستشویی و حمام مشترک بهره می برند. هزینه تقریبی یک اتاق یک نفره از خوابگاه‌های داخل دانشگاه ها حدود ۴۰۰-۵۰۰ رینگیت است.

۲- خوابگاه‌های بیرون دانشگاه:
بیشتر دانشگاه‌های خصوصی مالزی برای اسکان دانشجویان از واحد‌های آپارتمانی بهره می برند. بدین صورت که یک دانشگاه تعدادی واحد آپارتمان (مثلا ۱۰۰ واحد) از یک مجتمع مسکونی را اجاره کرده و در اختیار دانشجویان قرار میدهد. واحد‌ها عمدتا ۳ خوابه با وسایل کامل و کولر گازی هستند و با نظر دانشگاه به ۳ تا ۵ نفر اجاره داده میشوند. هزینه یک اتاق یک نفره در خوابگاه‌های بیرون دانشگاه به طور تقریبی ۵۰۰-۸۰۰ رینگیت می‌باشد.

اجاره اتاق یا آپارتمان به صورت شخصی‌:
از آنجایی که هزینه خوابگاه‌ها در دانشگاه‌های مالزی نسبتا بالا است و وضعیت و امکانات رفاهی هم در سطح ایده‌ال نیست، بیشتر دانشجویان ترجیح میدند به صورت شخصی‌ نسبت به اجاره اتاق یا یک واحد اقدام نمایند. بهترین حالت زمانی‌ است که شما به همراه ۱ یا ۲ نفر از دوستان خود یک واحد آپارتمان را به صورت کامل (با وسایل یا بدون وسایل) اجاره کنید. در این صورت هزینه اجاره برای هر فرد در حدود هزینه خوابگاه بوده و سطح رفاه از خوابگاه بسیار بالاتر می‌باشد.

اما اگر شما هنوز دوستی در مالزی ندارید و نیاز به اجاره یک اتاق دارید ۲ راه پیشنهاد میشود: اول اینکه از تجربه دانشجویان قدیمی‌ برای پیدا کردن یک اتاق مناسب استفاده کنید. اصولا در مناطق دانشجویی اجاره اتاق مرسوم هست و ممکن است در دانشگاه هم با آگهی‌‌های زیادی در این مورد مواجه شوید. اما راه دوم این است که شما یک واحد آپارتمان را اجاره کنید و سپس نسبت به اجاره دادن ۱ یا ۲ اتاق دیگر آن اقدام کنید.

هر کدام از مورد بالا را برای اسکان در نظر بگیرید، باید توجه کنید که در بدو ورود نیاز به اسکان موقت خواهید داشت. بنابراین از دانشگاه بخواهید شما را برای اسکان موقت (حدود ۱۰ روز) راهنمایی کند. در بعضی‌ از دانشگاه‌ها خوابگاه موقت در نظر گرفته شده است ولی‌ در بیشتر موارد دانشجو مجبور است چند روز اول را در هتل بگذراند.

خوابگاه دانشگاه‌ مالزی، اجاره اتاق مالزی، خوابگاه مالزی